1235 modeli można było zobaczyć na 12 Inowrocławskim Konkursie Modelarskim 19-20 maja 2018
15 grudnia 2018 Inowrocławskie Spotkanie Modelarzy Redukcyjnych
Rok 2017 ISMR otrzymał 170 wyróżnień, 42 puchary i nagrody specjalne za swoje modele
Oszczędzając pracę żony, jedz gotowe makarony !
15 grudnia 2018 Inowrocławskie Spotkanie Modelarzy Redukcyjnych
Rok 2018 ISMR - otrzymał 152 wyróżnienia, 42 puchary i nagrody specjalne za swoje modele
Nie pij wódki, nie pij wina, sklej model, casu nima
27 - 28 kwietnia 2019 INOWROCŁAWSKI KONKURS MODELARSKI

9 Inowrocławski Konkurs Modelarski 2015

Memoriał Benedykta Kempskiego

Skrócony życiorys Ś.P. Benedykta Edwarda Kempskiego.

 Z synem Piotrem

Urodził się w styczniu 1938 roku w m. Balczewo, k. Inowrocławia. Znajdujące się w pobliżu lotnisko sportowe i wojskowe w Latkowie, jak sam często wspominał rozbudziły u niego pasję do latania. Już jako kilkuletni chłopak " projektował " i budował z drewna modele latające, które z różnym skutkiem wykonywały krótkie "loty".

Jednak jego największą pasją pozostały skoki spadochronowe, W roku 1956 rozpoczął szkolenie spadochronowe, a następnie szybowcowe i samolotowe w Aeroklubie Kujawskim. Przed powołaniem do czynnej służby wojskowej
miał ich na koncie już przeszło 300. Służbę pełnił w 6 Dywizji Powietrzno- Desantowej, jednak po skomplikowanym złamaniu podczas kolejnego skoku został przeniesiony do spadochroniarni na wojskowe lotnisko Latkowo k. Inowrocławia.

W tej jednostce zaczął swoją karierę zawodową ( przez kilka lat był instruktorem również w 37 Pułku Śmigłowców Transportowych w Leżnicy k. Łęczycy, szkoląc m. in. pilotów z Libii) wykonywał skoki spadochronowe ze wszystkich typów śmigłowców wykorzystywanych w lotnictwie polskim ( w tym z Mi-6 i jako pierwszy w Polsce z Mi- 24 w roku 1979). Karierę zawodową zakończył  po 35 latach służby uzyskując klasę mistrzowską instruktora spadochronowego i złotą odznakę spadochronową z trzema diamentami.

Pasja do lotnictwa znalazła swoje odbicie w modelarstwie - wykonał około 20 modeli redukcyjnych z drewna lipowego i balsy ( do dziś zachowała się ich większa ilość)

Współcześni modelarze redukcyjni łapią się za głowę, widząc modele w skali 1:25 wykonane od podstaw z drewna, często na podstawie prywatnych planów. Tak wyglądało modelarstwo redukcyjne w latach 50-tych i 60-tych.

Na początku lat 60-tych rozpoczął działalność publicystyczną. Przez blisko cztery dekady opracował dla miesięcznika "Modelarz " ponad 100 planów samolotów, szybowców i śmigłowców ( w tym serię " Śmigłowce Lotnictwa Polskiego" ). Publikował również w wydawnictwie MON, opracowując dla serii " Typy Broni i Uzbrojenia " przeszło dwadzieścia pozycji o tematyce lotniczej.
 

Przy DH-82

Po jego śmierci ( w sierpniu 2008 roku) przedstawiciele środowiska modelarskiego Inowrocławia w osobach: Wojciech Kica, Michał Szafosz i Adam Szpiliszewski zwróciło się do żony p. Benedykta z prośbą o wyrażenie zgody na ustalenie patronatu Jego imieniem nad konkursem modelarskim.

Od kwietnia 2009 roku (III Konkurs Modelarski- I Memoriał ) wręczane są statuetki na tę okoliczność w kategorii lotniczych modeli kartonowych i plastikowych. W roku ubiegłym została wręczona statuetka w kategorii modeli statków i okrętów, a w tym roku wręczona zostanie również trzecia statuetka w kategorii pojazdów pancernych i kołowych.

Nagrody fundowane są i wręczane przez syna Piotra i jego żonę Mariolę, decyzja o przyznaniu statuetki jest osobistą decyzją fundatorów bez wpływu sędziów.

 

[Piotr Kempski]

dodano: 2015-04-27
« powrót
12ikm-pl

12ikm-gb

12IKM-es

12IKM-ru

Aeroplan

Hobby2000

Cobi

GPM

Dream

WAK

Mirage

IBG

Cembrit

Master

Bilmodel

Filar

Wamod

ALTAIR

Eureka XXL

Wydawnictwo Wektor

Yahu

Aeroklub Kujawski

Muzeum Lotnictwa Kraków

Muzeum Wojsk Lądowych Bydgoszcz

Toro

JSC

MiniReplika

Pancerny Klin

Muzeum Marynarki Wojennej

Model Maker

STRATUS

PRINT Menagment

FirsttoFight

Alsan

GWS