1235 modeli można było zobaczyć na 12 Inowrocławskim Konkursie Modelarskim 19-20 maja 2018
12 stycznia 2019 Inowrocławskie Spotkanie Modelarzy Redukcyjnych
Rok 2018 ISMR otrzymał 152 wyróżnienia, 42 puchary i nagrody specjalne za swoje modele
Oszczędzając pracę żony, jedz gotowe makarony !
12 stycznia 2019 Inowrocławskie Spotkanie Modelarzy Redukcyjnych
Rok 2018 ISMR - otrzymał 152 wyróżnienia, 42 puchary i nagrody specjalne za swoje modele
Nie pij wódki, nie pij wina, sklej model, casu nima
27 - 28 kwietnia 2019 INOWROCŁAWSKI KONKURS MODELARSKI

Aktualności

ISMR odwiedził weterana.

 Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych postanowiło uhonorować pewnego weterana modelem czołgu, na którym on walczył. Wybór padł na Shermana M4A1 i pana kapitana Edmunda Semrau. Człowiek ten walczył w 2 szwadronie 1 Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka

Pan kapitan urodził się w Chełmnie w 1926 roku. Na początku II wojny rodzina Semrau została ewakuowana na tereny wschodniej Polski i po 17 września 1939 wywieziona przez Sowietów na Syberię. 30 lipca 1941 roku generał Sikorski podpisał układ z ZSRR, w którym zawarta była też gwarancja „amnestii” dla więźniów politycznych i zesłańców. Edmund Semrau trafił na Wyspy Brytyjskie. Od 1943 do 1944 roku uczęszczał do szkoły w Montrose w Szkocji. Po uzyskaniu pełnoletności stawił się na ochotnika do Wojska Polskiego i jako zgłaszający się dobrowolnie miał prawo wyboru formacji. Nie wahając się i chcąc realizować marzenia z dzieciństwa, wybrał 1 Dywizję Pancerną dowodzoną przez generała Maczka. Najpierw odbył szkolenie w Catterick w Anglii.

W czerwcu 1944 roku otrzymał przydział do 2 szwadronu 1 pułku pancernego. W sierpniu 1944 roku brał udział w desancie w Normandii. W dniach 8 –22 sierpnia walczył w bitwie pod Falaise. Na granicy francusko belgijskiej ich Sherman został trafiony przez Niemców, ale całej załodze udało się ewakuować. Po pobycie w kanadyjskim szpitalu załoga wróciła do macierzystej jednostki i w październiku 1944 roku wyzwalała Bredę w Holandii. Następnie jednostka pana kapitana wchodziła w skład wojsk okupacyjnych w Niemczech i 1947 roku powróciła do Wielkiej Brytanii. 
Edmund Semrau powrócił do Polski w czerwcu 1948 roku. Od 1995 roku działa w Kole Koleżeńskim „Toruń” skupiających byłych żołnierzy 1 Dywizji Pancernej.
To może na tyle o wojennej tułaczce pana kapitana.

 

Słowo się rzekło i czas był zabrać się za model Shermana. Wybór padł na M4A1 z działem 76 mm. Model całkowicie bezproblemowy w składaniu. Dodatkowo dorobiona została skrzynia z tyłu wieży. 
Po blisko trzymiesięcznej walce z budową czołgu przyszedł czas, by uroczyście wręczyć model panu Edmundowi. Do Torunia wybraliśmy się we czwórkę: Przemek, Bartek, Kamil i Jarek. Kapitan był bardzo zadowolony z podarunku, gdyż już od jakiegoś czasu o nim marzył. Spędziliśmy miłe popołudnie w towarzystwie pana Edmunda i jego żony, słuchając opowieści o czasach spędzonych na nauce w Szkocji, szkoleniu w Anglii, egzaminie na kierowcę Shermana i szlaku bojowym 1 Dywizji Pancernej. W nasze ręce trafiła też kronika wojenna kapitana ze szczegółowo opisanymi losami i bogato zdobiona unikalnymi zdjęciami.
Po tak odbytej lekcji historii wróciliśmy do domów ze wspomnieniami i być może nowymi planami modelarskimi.


 

Model powstał dzięki Inowrocławskiemu Stowarzyszeniu Modelarzy Redukcyjnych, inspirowany przez Przemka (dokuman.eu) i Wojtka, dzięki pomocy Witka, Bartka i Piotra, a wykonany przez Jarka.

 


 

 


 
dodano: 2017-09-18
« powrót
13ikm-pl

13ikm-gb

13IKM-es

13IKM-ru

Aeroplan

Hobby2000

Cobi

GPM

Dream

WAK

Mirage

IBG

Cembrit

Master

Bilmodel

Filar

Wamod

ALTAIR

Eureka XXL

Wydawnictwo Wektor

Yahu

Aeroklub Kujawski

Muzeum Lotnictwa Kraków

Muzeum Wojsk Lądowych Bydgoszcz

Toro

JSC

MiniReplika

Pancerny Klin

Muzeum Marynarki Wojennej

Model Maker

STRATUS

PRINT Menagment

FirsttoFight

Alsan

GWS