top of page

APOTEOZA ISMR

Taka
Historia

Modelarstwo Inowrocławskie na bardzo długą tradycję, już w okresie neolitu, na terenach tych w wolnych chwilach wykonywano modele zwierząt, które przedstawiały wspomnienia z wielkich łowów jakie suchą porą się odbywały. Ale może nie ma sensu tak daleko sięgać pamięcią, skupmy się na nowożytnych dziejach.

A za początek można uznać odezwę (wezwanie, jakkolwiek to nazwać) Pana Adasia na forum Konradusa:
„Ogłaszam złaz (nie zjazd, bo blisko) sekcji Kujaw Zachodnich forum Konradusa, czyli Inowrocław i chętne okolice!
Termin - 31 lipca [2004 – przyp. Autora], godz. 19.00 (termin do negocjacji)
Miejsce - niech będzie, że Tramwaj, ale jak ktoś ma lepszy pomysł, to się nie będę upierał... Tylko, żeby nie w Solankach, bo stamtąd mnie kiedyś wyrzucili.
Jednym słowem - wszystko jest do negocjacji, za wyjątkiem niezbędnej konieczności odbycia Złazu, bo normalnie już wstyd jest!!!”
I stało się, od tego czasu modelarze z Inowrocławia i okolicznych miejscowości zaczęli regularnie się spotykać, aby wymieniać się doświadczeniami i wspólnie organizować wyjazdy na imprezy modelarskie. Początkowo spotykali się modelarze kartonowi z czasem dołączyli do nich plastikowi. Okazało się, że karton z plastikiem da się pogodzić, mało tego, symbioza stała się faktem. Spotkania, czy też złazy, odbywały się raz w miesiącu. Aby takie wydarzenie miało miejsce nie trzeba było wiele, kawałek stołu, kilka krzeseł w jakimś lokalu i tyle, reszta to już poezja prozą pisana, choć zdarzały się przebłyski wierszowania relacji.
Sobota, bo taki dzień został obrany na spotkania, był optymalnym dniem, gdyż większość nie musi iść do pracy, a niedziela jest dniem dla rodziny. Jednak sobota to też zły termin, nie rzadko drzwi były dla nas zamknięte, ponieważ lokal został przez kogoś zarezerwowany. Padła więc propozycja, aby skorzystać z gościnności Biura Podróży Altur i tam przy dobrym świetle i z dala od zgiełku restauracji się spotykać. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności do biura przyklejony jest sklepik modelarski, dzięki temu tematów do rozmów nigdy nie brakuje.

    Pod koniec 2009 roku dojrzewała myśl aby naszą grupę zarejestrować, powstała grupa założycielska i w lutym 2010 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000349725 zarejestrowane zostało Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych. Początkowo złożone z samych mieszkańców Inowrocławia i okolic, z czasem przyciągnęło w swoje szeregi modelarzy z Bydgoszczy, Włocławka, Torunia, Trzemeszna, a nawet z Wrocławia. Organizowanie pracy naszego stowarzyszenia nabrało nowego wymiaru, Ustalone zostały jasne i proste zasady działania, co przyniosło efekty, od tego momentu ISMR na konkursy zjawiał się z wypełnionym po sufit samochodem, a czasem kilkoma. Dzięki jednakowym t-shirtom i bluzom staliśmy się lepiej rozpoznawalni, O ile organizator imprezy przewiduje, to na konkursach rozstawiamy nasze stoisko klubowe, Do tradycji weszło też, że jadąc na konkurs zabieramy ze sobą Nagrodę Specjalną ISMR, którą powiększamy pulę nagród danej imprezy.

    Oprócz podstawowej działalności tj. organizowania i uczestniczenia w konkursach modelarskich, na prośbę wielu instytucji organizujemy wystawy tematyczne. Nasi członkowie wykonali też wiele interesujących makiet, dla instytucji i muzeum. Jesteśmy też otwarci na działania wspierające młodych adeptów modelarstwa, pomagając w pracach ich modelarni, lub zabierając na konkursy ich prace.

    Nasze wieloletnie doświadczenie nie zachowujemy tylko dla siebie. Często się nim dzielimy. W naszych szeregach jest wielu doświadczonych i licencjonowanych sędziów modelarskich. Nie tylko na konkursach wspieramy organizatorów naszą pomocą przy sędziowaniu, ale i wypracowany przez nas regulamin oceny jest inspiracją, a nawet wprost wykorzystywany przez organizatorów innych konkursów.  Również wielokrotnie wspieraliśmy innych organizatorów przygotowując dla nich niezbędne formularze, lub nawet kompletny system ewidencji zawodów.
 

 
Inowrocławskie Konkursy Modelarskie

Po dwóch latach zbierania doświadczeń, dojrzała myśl zorganizowania Inowrocławskiego Konkursu Modelarskiego. Osiedlowy dom kultury „Przydomek” wydawał się doskonałym miejscem, duża sala odpowiednia ilość stołów i dodatkowe pomieszczenia gospodarcze w pełni zaspokajały potrzeby konkursu. Jednak z roku na rok impreza się rozrastała i III Inowrocławski Konkurs Modelarski z trudem mógł pomieścić całe to wydarzenie.
Kolejny Konkurs, już czwarty przygotowywaliśmy jako Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych. Impreza odbyła się już w Klubie Garnizonowym IKAR przy ulicy Jacewskiej. Olbrzymia przestrzeń w porównaniu z Przydomkiem zmobilizowała nas do zaktywizowania środowisk modelarskich z szerszego kręgu niż dotychczas. Frekwencja dopisała na tyle, że trzeba było szukać na następny rok jeszcze większego pomieszczenia.
V Inowrocławski Konkurs Modelarski dzięki pomocy Starosty Inowrocławskiego Pana Tadeusza Majewskiego znalazła nowe doskonałe miejsce. Nowa hala sportowa, z doskonałym oświetleniem i nagłośnieniem zachwyciła nie tylko organizatorów ale i uczestników Inowrocławskich imprez modelarskich. Konkurs też nabrał nowego wymiaru, nie był on już miejscem rozgrywania zawodów, ale stał się bogaty w wiele wydarzeń około modelarskich. Od tego czasu w trakcie Inowrocławskiego Konkursu Modelarskiego oprócz tradycyjnych zawodów ma miejsce giełda modelarska, gdzie na stoiskach ekspozycyjnych mogą swój dorobek zaprezentować kluby, modelarnie, stowarzyszenia związane z modelarstwem. Swoje miejsce na stoiskach znajdują też grupy rekonstrukcyjne. Jest tez miejsce dla modelarzy gdzie mogą wymienić lub sprzedać coś ze swoich zbiorów. Na giełdzie pojawiają się też producenci akcesoriów modelarskich.
Organizowane są również mini warsztaciki dla najmłodszych, gdzie pod okiem doświadczonych modelarzy dzieci próbują swoich sił.
Tradycją Inowrocławskich Konkursów jest też organizacja wycieczki która ma na celu przybliżenie tego co jest u nas najciekawsze dla modelarzy i ich rodzin, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski. Natomiast w sobotę wieczorem zapraszamy naszych gości na poczęstunek, gdzie tradycyjny żurek kujawski z białą kiełbasą jest długo jeszcze komentowany w trakcie naszych wizyt na innych konkursach. W trakcie tego wieczorku, nową tradycją lecz ciepło przyjętą stały się zawody sportowe. Rozgrywany był mecz piłki nożnej pomiędzy modelarzami kartonowymi i plastikowymi,
Obecnie Inowrocławskie Stowarzyszenie Modelarzy Redukcyjnych to niespełna czterdziestoosobowa grupa modelarzy i sympatyków, która cieszy się dobrą opinią w środowisku modelarskim, odnosi sukcesy na bardzo wielu imprezach w Polsce, jak również potwierdza swoją wartość na najważniejszym konkursie w Europie, w Telford w Wielkiej Brytanii.
Organizowany Inowrocławski Konkurs Modelarski jest największą tego typu imprezą w centralnej i północnej Polsce, oraz drugą co do wielkości imprezą w kraju.

bottom of page