Ikony stosowane przy ocenie modeli
Wymyślony przez organizatorów WROCLAW MODEL SHOW "system pieczatkowy" u nas zamiast pieczątek stosowane są naklejki z takimi samymi ikonami.
System ten jest dodatkowym systemem majacym na celu ukazanie, że choć model nie został wyróżniony to pewne elementy pracy zostały zauważone i docenione przez sędziów.
Nie oznacza to, że model który ma nawięcej ikonek powinien być wyróżniony, bo może się tak zdarzyć, że jest doskonale pomalowany, z wielką ilością dodatkowych detali, widać ze mnustwo pracy w niego włożono ale niestety są poważne błędy w geometrii modelu. W takiej sytuacji model może nie być wyróżniony, jednak dzięki temu systemowi widać, że sędziowie doceniają walory modelu.

DETAL
Właściwie nie ma co tłumaczyć - zdetalowanie modelu urywa berecik, uwaga żeby nie pourywać tych wszystkich drobiazgów które najprawdopodobnie jedynie siłą woli modelarza przylgnęły do modelu we właściwych miejscach. Pieczątkę tą może przyciągać mnogość detalu, jego subtelność, kruchość wręcz, złożoność, albo też jego wpływ na odbiór całości.

MALOWANIE
Też nie wymaga tłumaczenia - jasne jest że model z taką pieczątką na karcie swoim malowaniem wybija się ponad przeciętność. Trochę to ocena warsztatu, ale ważna jest też obserwacja oryginału i przeniesienie wniosków z tejże na powierzchnię modelu.

MŁOT PNEUMATYCZNY
Sugeruje ciężką robotę. W ten sposób chcemy docenić odwagę i wysiłek modelarza, który nie zawahał się sięgnąć po kiepski materiał wyjściowy i wyciągnąć go do poziomu, który Tamiya czy inna Hasegawa dają (w teorii) prosto z pudła. Niewykluczone że młot będzie często sąsiadował z Alienem, jako że co ciekawsze i bardziej egzotyczne tematy bywają dostępne jedynie w formie np short-runów albo wymagają zaawansowanych konwersji i poprawek.

PIÓRKO
Nazwano je roboczo "Lekkość adekwatna do skali", a sprawa dotyczy odbioru modelu jako ...nie modelu, a pomniejszonego oryginału. Sami przyznacie, że często patrząc nawet na świetnie zrobiony model, pozostaje niezatarte wrażenie że to jednak ...tylko model. Piórko ma pojawiać sie przy modelu w którym ta pewność została zachwiana, a widz ma możliwość obcowania z miniaturowym niemal prawdziwym obiektem. Na piórko może się składać wiele czynników, niekiedy trudnych do zdefiniowania, bo złożonych. Nie zawsze musi być to model najeżony detalem, wystarczy np ten nieuchwytny zapach starego amelinium tudzież starych onuc suszących się na pokrywie silnika czołgu. Jakież to jednoznaczne :)

MODEL WYRÓŻNIONY
I wszystko jasne.