top of page

15 IKM od kuchni

A tak to właśnie wyglądało. 15 Inowrocławski Konkurs Modelarski 27-28.05.2023 nieco od kuchni


Zaczęło się zupełnie normalnie. Był bodaj czerwiec roku ubiegłego jak przyszła informacja z urzędu o wolnym terminie hali, 27-28 maja 2023. Robimy 15 Inowrocławski Konkurs Modelarski.

Na początek małe rozpoznanie i przyznaliśmy co, kto i jakie zadania ma do wypełnienia. Jako sędzia główny imprezy został nominowany Pan Adaś. I tu od razu zostaliśmy postawieni pod ścianę. Nie będzie lekko. Jak Adam coś robi, to robi dobrze. Każdy dostał szczegółowy instruktaż jak oceniać, na co zwracać uwagę, do czego się przyczepić. Niby wszyscy wiedzą o co chodzi, ale każdy wyciągnął z tego pozytywne wnioski.

W międzyczasie postanowiliśmy powołać do życia kategorię specjalną. Skoro 15 konkurs, to pierwsze skojarzenie samolot F 15.

Następne dziewięć miesięcy to była niewidoczna , aczkolwiek najważniejsza i najcięższa praca do wykonania, którą wzięli na siebie Wojciech i Piotr. Wizyty w urzędach, szkole hali i tak wokoło. Trzeba było to wszystko zgrać w czasie. Pozyskiwanie sponsorów i osób dzięki którym nasz konkurs mógł być atrakcyjniejszy.

Wpadliśmy na pomysł by zaprezentować pokaz fotograficznych umiejętności Waldka, którego hobby jest fotografowanie samolotów.

Czas mijał, termin imprezy zbliżał się nieubłaganie.

Dla niektórych konkurs zaczął się już w czwartek po południu. Trzeba było zrobić zakupy związane z wyżywieniem całej naszej społeczności. Piątek, właściwie od rana, praca na hali. Najpierw dostawa sztalug, na których można było zaprezentować zdjęcia Waldka. Od 15:00 to już ciężka praca. Musieliśmy z pobliskiej szkoły przenieść 160 stołów. Niby się wydaje, co to jest. Ale proszę to przemnożyć przez noszenie tego sprzętu z trzeciego piętra. Od roku ubiegłego mamy jednak zapewniony przez Krzycha transport samochodowy, więc trzeba to znieść na dół, załadować na samochód, Krzychu przewoził to dalej. Ustawianie wszystkiego minęło nam o dziwo bardzo szybko. Wszystko mieliśmy gotowe coś koło 19:00.

Chwilę przed 19:00 zaczęli pojawiać się pierwsi nasi goście, w pierwszej kolejności byli to sprzedawcy.

Chwilę po 19, pojawili się pierwsi modelarze. Była to ekipa z Modelklub Šumperk, w składzie Marek, Josef, Roman i Marti. Zaraz za nimi pojawili się Litwini z Kłajpedy i Gargždai z Pranasem na czele. Rozstawili swe modele, i się rozeszli. My jeszcze trochę kręciliśmy się po sali by ją dopieścić.


Sobota rano, zaczynamy od 8:00. Tłumy gości, przyjmowanie modeli, powitania, rozmowy, zgłoszenia, giełda modelarska. Zaskoczeniem dla niektórych był przygotowany bufet ze śniadaniem. Tak, tak, u nas jest nawet śniadanie.

Dzień mijał bardzo szybko. O 13:00 zakończyliśmy przyjmowanie modeli. Zebrało się wszystkich razem dokładnie 1155 sztuk. 14 z minutami zebrał nas Adam, i zakomunikował rozpoczęcie oceny modeli. Komisje były dawno ustalone i przeszkolone, więc wystarczył komunikat:

Panowie wiecie co robić.

Minęła godzina z minutami i było po robocie.

Godzina 18:00 to rozpoczęcie tzw. wieczoru integracyjnego. Poczęstunek, nie czym innym jak żurem kujawskim z białą kiełbasą, którego smak ponoć wyszedł już poza granice naszego kraju. Rozmowy i integracja trwała do północy. Niektórzy wraz ze zmianą świadomości opanowywali w błyskawicznym tempie języki obce. Było przednio…

Niedziela rano wystawa. Na hali tłum, do tego warsztaty modelarskie dla dzieci. Modelarze, wystawcy, sprzedawcy dobrze się bawili. My tymczasem ciężko pracowaliśmy w biurze. Nie nie pracowaliśmy, byli tak Adam i Mikołaj, którzy wykonali kawał dobrej roboty, spinając całe dwa dni konkursu. Reszta z nas przygotowywała zakończenie imprezy. Każdy miał przydzielone zadanie, więc poszło sprawnie.

Na godzinę 13:30 przewidziane zostało zakończenie. Niestety tu się nie wyrobiliśmy i całą winę na siebie bierze Jarek. Spóźnił się o 4 minuty. Zaczęliśmy o 13:34. Jarek wyczytywał nagrodzonych, jego asystentka Klaudia, bardzo sprawnie wydawała dyplomy, Grzegorz z ekipą rozdawał wcześniej przygotowanie nagrody.

O 15:00 było po 15 Inowrocławskim Konkursie Modelarskim. Znaczy się dla odwiedzających. My musieliśmy posprzątać halę. Zeszło prawie 4 godziny. Wszystko jak na początku, tylko w odwrotnym kierunku.

Odwiedzili nas modelarze i sprzedawcy z całego kraju. Byli jak co roku Litwini, byli też Ukraińcy przebywający obecnie w naszym kraju. Po raz pierwszy gościliśmy zorganizowaną ekipę Czechów, którzy mimo, że robią jedna z większych imprez u siebie, nie mogli się nadziwić i bardzo chwalili naszą organizację.

To tak w największym skrócie.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie wszystkim Wam podziękować za przybycie. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście, a my nie wypadliśmy w waszej opinii źle.

Teraz chwilę odpoczniemy, i ruszamy do organizacji 16 Inowrocławskiego Konkursu Modelarskiego, na który serdecznie zapraszamy.ISMR team.

79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page