top of page

8.8cm Pak 43/41 od AFV Club w skali 1/35


8,8 cm PaK43/41 to niemieckie działo przeciwpancerne kalibru 88mm. Działo powstało w koncernie Krupp. Podwozie dwukołowe zostało zaadoptowane od haubicy leFH 18. Armata ta okazała się bardzo skuteczną bronią – dzięki dużemu zasięgowi i olbrzymiej przebijalności pocisków była w stanie zniszczyć każdy pojazd pancerny aliancki czy sowiecki. Minusem tej broni tej broni były znaczne rozmiary i waga, co utrudniało ukrycie działa i ewentualne nagłe przemieszczenie broni na nową pozycję przez jej obsługę. Z tego też względu przez niemieckich żołnierzy nazywana była Scheunentor – drzwi od stodoły.

Dane techniczne: długość lufy: 6,61 m, donośność skuteczna: 4000 m, kaliber: 88 mm, masa bojowa: 4380 kg, wysokość 1,8 m.

Prezentowany model został sklejono w wersji „prosto z pudła” bez żadnych dodatków. Producent jednak zadbał o bardzo wysoką jakość wyprasek i elementy fototrawione oraz metalową lufę. Model składało się bardzo dobrze. Trudności sprawił jedynie montaż wykonanej z podwójnych blaszek przedniej tarczy (osłony) – ciężko było spasować wszystkie „pręty” łączące osłonę z lawetą. Na złożony model nałożono szary podkład od Green Stuff Word. Następnie armatę pomalowano kolorem Dunkelgelb od Vallejo Air. W dalszej kolejności działo pokryto filtrem Tan for 3 Tone Camo od Mig-a. Nieco później wykonano „biedronkę” przy użyciu 3 odcieni Oilbrusherów od Mig-a. Następnie zastosowano Wash for German Dark Yellow od Mig-a. Chipping zrobiono przy użyciu rozjaśnionego Dunkelgelb od Vallejo Air i Rust Tracks od Mig-a. Weathering wykonano poprzez wykonanie zachlapań – Turned Dirt, Fresh Mud i Loose Groud od Mig-a.48 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page