top of page

Yokosuka MXY7 Ohka - model kartonowy

Zaktualizowano: 7 lis 2021


Model z wydawnictwa Świat z Kartonu, autorstwa Macieja Herbuta przedstawia samolot kamikadze używany przez Japonię w czasie II WŚ. Samolot posiadał bardzo prostą konstrukcję, przypominającą bardziej torpedę ze skrzydłami niż samolot. Przeznaczenie zresztą miał takie samo jak torpedy – zatapianie okrętów. Przednia część maszyny to głowica bojowa z zapalnikiem uderzeniowym, oraz drugim zwłocznym jako zapasowy. Środkowa sekcja to kabina z minimalną ilością przyrządów, poniżej montowane były drewniane skrzydła, z tylna część zawierała (w modelu 11) 3 silniki rakietowe na paliwo stałe o ciągu łącznym 7.848kN oraz drewniane usterzenie. Ohka była przewożona przez specjalnie do tego celu przystosowane samoloty bombowe Mitsubishi G4M2e (Betty). Yokosuka była podwożona pod samolot-nosiciel na ręcznym trójkołowym wózku manewrowym. Zaczepiona była do samolotu-nosiciela za pomocą jednego zaczepu przed kabiną pilota.

Wbrew często powielanym informacjom, pilot nie wsiadał do Ohki tuż przed odpaleniem, tylko jeszcze na ziemi przed podczepieniem. Nosiciel i pocisk były połączone przewodem instalacji tlenowej oraz kablem radiowym. Procedura zakładała odczepienie na wysokości 8000m, na czas krótkiego lotu, pilot Ohki miał małą butlę z tlenem. Pierwsza jednostka uzbrojona w Ohki to 714-Kokutai. Zbudowano łącznie ok 755 sztuk. Dowódcą tej jednostki był komandor Motoharu Okamura, wcześniej pilot myśliwski, którego kontuzja ręki wykluczyła z walk lotniczych.

Co do modelu to jest to bardzo prosty i przyjemny projekt, wszystko pasuje idealnie, najtrudniejsze do wykonania na pewno są stożek z przodu oraz oszklenie kabiny. Natomiast pomimo tego, model można śmiało polecić początkującym modelarzom.



26 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page